Zprávy památkové péče, 78, 2018, 1

Z Wikimentum
Verze z 21. 5. 2018, 19:20, kterou vytvořil Leto (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Národní památkový ústav > Publikace NPÚ > Zprávy památkové péče

Zprávy památkové péče, 77, 2017, 6 < | > Zprávy památkové péče, 78, 2018, 2

Zprávy památkové péče, 78, 2018, 1

Redakční web | e-shop

Toto číslo Zpráv památkové péče je věnováno tématu zveřejňování informací v archeologii. V centru pozornosti však nejsou informace o nových nálezech či vědeckých teoriích, ale jde především o rovinu odborných dat – údaje o výskytu archeologického dědictví v krajině, o průběhu a dokumentaci terénního výzkumu.

Číslo vychází z příspěvků z kolokvia, které uspořádalo dne 20. dubna 2017 územní odborné pracoviště NPÚ v Praze ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR v Praze.[1] Prostřednictvím článků od řady odborníků (například Martina Kuny, Martina Gojdy nebo Balázse Komoróczyho) mohou čtenáři nahlédnout do této aktuálně hojně diskutované problematiky.

Kromě seznámení s Archeologickým informačním systémem ČR (AIS CR) v čísle naleznou pohled na danou problematiku z různých odborných pracovišť, především Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze a v Brně a Národního památkového ústavu. Seznámí se také se situací v jiných evropských zemích a s legislativním rámcem evropských směrnic o ochraně kulturního dědictví. Opomenuta nezůstávají ani dílčí terénní data, jako letecké snímky a data detektorového průzkumu. Důležitým doplněním je i příspěvek Evžena Neustupného, nabízející obecnou reflexi měnícího se pojetí archeologického dědictví, a zpětné hodnocení kolokvia od Petra Sokola.

Odkazy

Reference

  1. Zveřejňování dat v archeologii – pracovní kolokvium (arup.cas.cz; bd.). (Verif. 20180521).